Close

Meet our staff

Senior Leadership 

Executive Headteacher

Toni Spoors

TSP

Head of School

Nicky Hickman

NHI

Deputy Headteacher

Jane Martin

JMA

Assistant Headteacher (Pastoral)

Michael O’Carroll

MOC

Assistant Headteacher  

  Yannick Thorez

THO

Assistant Headteacher 

Simon Collins

SCO

Assistant Headteacher 

Assistant Headteacher Samantha Gjorven

SGJ

Associate Assistant Headteacher - NQT

John Hutton

JHU

Associate Assistant Headteacher – Pupil Premium

Rebecca Jenkins

RJE

Associate Assistant Headteacher 

Jonathan McKie

JMC

Directors of Learning 

Key Stage 4 Director of Learning 

Linzi Byers 

LBY

Key Stage 3 Director of Learning 

Helen Rutherford

HRU

Key Stage 4 Assistant Director of Learning 

Katy Hawkins

KHA

Key Stage 3 Assistant Director of Learning

Robert Elliott

REL

Special Educational Needs 

SENCO

Louise O’Carroll

LOC

Transition Teacher

Helen Tuck

HTU

SEN Teacher

SEN Teacher Michael Lawson

MLA

Art

Head of Art 

Michelle Lisgo

MLI

Teacher

Lynsey Nicholson

LNI

Teacher 

Greg Kirkbride

GKI

Art & Technology Curriculum Assistant

 Murron Winship

MWI

English/Media/Drama

Head of English and Media

Simon Collins

SCO

Second in English 

Lisa Loughran 

LLO

Teacher 

Nichola Doyle

NDO

Teacher

Kelly Miller

KMI

Teacher 

Sophie Percival

SPE

Teacher 

Kelly Pounder

KPO

Teacher

Louise O’Carroll

LOC

Teacher 

Zoe Anderson

ZAN

Teacher 

Laura Jenkins

LJE

Geography 

Head of Geography 

Natalie Williams

NWI

Teacher 

Louise Morton

LMO

Teacher 

Teacher Beth Wood

BWO

History

Head of History 

Andrea Furness-Balmer

AFB

Teacher 

Teacher Helen Rutherford

HRU

Teacher 

Teacher Beth Cullen

BCU

ICT

Teacher 

Teacher Stephen Potts

SPO

Mathematics 

Assistant Headteacher 

Samantha Gjorven

SGJ

Head of Mathematics 

Jonathon McKie

JMC

Teacher 

Linzi Byers

LBY

Teacher

Lucy Kemp

LKE

Modern foreign languages (MFL)

Head of MFL

Yannick Thorez

THO

Teacher 

Donagh O’Toole

DOT

Teacher 

Sarah Kodippily

SBA

Creative and Performing Arts

Director of Creative and Performing Arts 

Karen Romaniuk

KRO

Physical Education (PE)

Head of PE 

John Hutton

JHU

Teacher

Alex Duffy

ADU

Teacher

Katy Hawkins

KHA

Teacher

Shaun King

SKN

Teacher 

Helen Wilkes

HWI

Religious Education (RE)/Sociology/Citizenship

Teacher

Michael O’Carroll

MOC

Teacher 

Kate Wilson

KWI

Science

Head of Science 

Rebecca Jenkins

RJE

Second in Science 

Emma Davies

EDA

Teacher 

Robert Elliott

REL

Teacher 

Jane Martin

JMA

Teacher (Maternity) 

Jayne Reeves

JRE

Teacher 

Sophie Smith

SSM

Teacher 

Jordan Alderson

JAL

Technical and Curriculum Assistant 

Joanne Jackson

JJA

Teacher 

Teacher Kate Lowther

KLO

Technology

Head of Technology

 Hayley Keegan 

HKE

Second in Technology 

Rebecca Lilly

RLI

Teacher 

Kate Leadbitter

KLE

Teacher

Sarah Hargreaves 

SHA

Technology Assistant 

Terence Robinson

TRO

Year Managers

Year 7 

Nyree Bamborough

Year 8 

Lyndsey Coates

Year 9 

Sarah Tron

Year 10

Jaki Garside

Year 11 

Heather Anderson

Pastoral Support

Inclusion Manager 

Rachel Cummings

Trust Nurse 

Tracey Humphries

School Counsellor 

Sue Hutchinson

Trust Education Welfare Officer 

Dawn Temperton

Behaviour Support

Behaviour Manager 

Susan Harrison

Behaviour Support Assistant 

Stephen Appleby

Behaviour Support Assistant 

Paul Lowery

Learning Hub

Hub Manager/Lead Learning Mentor 

Julie Collins

Assistant Hub Manager/Learning Mentor 

Tina Carter

Assistant Learning Mentor 

Tracey Blunt

Assistant Learning Mentor 

John Jones

Assistant Learning Mentor 

Alex Baker

Cover Supervisors

Cover Supervisor

Cover Supervisor Margaret Hawkes

Cover Supervisor 

Helen Tinkler

Administrative Services

Support Services Manager 

Leah Robson

Admin Support Officer 

Karen Smith

Admin Support Officer 

Katie Williams

Admin Support Officer 

Hannah Adamson

Data, Systems and Examinations

Data, Systems and Examinations Manager 

Sharon Quickmire

Senior Exam Invigilator 

Michelle Cowley

Exam Invigilator

Donna Corner

Exam Invigilator 

Lisa Cowley

Exam Invigilator 

Kathryn Cowton

Exam Invigilator 

Evelyn Cramb

Exam Invigilator

Angela Cunningham

Exam Invigilator

 Lynn Cuthbertson

Exam Invigilator

Louise Fenwick

Exam Invigilator

Elaine Fox

Exam Invigilator

 Kirsty Greenwood

Exam Invigilator 

Emma Jones

Exam Invigilator

 Jayne Legg

Exam Invigilator 

Joan Link-Emery

Exam Invigilator 

Andrew Malcolm

Exam Invigilator 

Ann Nicholson

Exam Invigilator 

Jean Petch

Exam Invigilator 

Pauline Price

Exam Invigilator

Janine Russell

Exam Invigilator 

Sam Wilding

IT Support 

IT Technician 

Kay Johnson

Premises

Site Manager 

Richard Saiger

Caretaker

 David Peacock

Caretaker 

James Tatters

Caretaker 

Thomas Tolan

Cleaner Supervisor

Susan Smith

Daytime Cleaner

Kath Black

Cleaner

Laura Cammock

Cleaner

Donna Corner

Cleaner

Lisa Cowley

Cleaner 

Michelle Cowley

Cleaner 

Emma Jones

Cleaner 

Andrea Maitland

Cleaner

Claire Milburn

Cleaner 

Christine Miller

Cleaner 

Marie Noble

Cleaner 

Debbie Richardson

Cleaner

 Janine Russell

Catering Staff 

Trust Catering Manager/Chef

Tony Wood

Assistant Cook 

Angela Musgrove

Catering Assistant 

Julie Cowell

Catering Assistant 

Melinda Hall

Catering Assistant 

Deborah Keeble

Catering Assistant

Leanne Keeble

Catering Assistant 

Marie Keegan

Catering Assistant 

Samantha Vout

Catering Assistant 

Lynn Watt

Lunchtime Supervisors 

Supervisor 

Christine Miller

Supervisory Assistant 

Laura Cammock

Supervisory Assistant

Lisa Cowley

Supervisory Assistant 

Emma Jones

Supervisory Assistant 

Susan Smith

Supervisory Assistant 

Janine Russell

Supervisory Assistant 

Donna Rutherford (Lonsdale)